iOS 7 işletim sistemi nasıl yüklenir?

1. Alternatif : Kablosuz Güncelleme (OTA Update)

Eğer cihazımızda hali hazırda  iOS 5 ve üstü işletim sistemi yüklü ise kablosuz, yani iTunes kullanılmadan da Wi-fi üzerinden güncelleme yapabilirsiniz. Ancak kablosuz güncelleme yaparken cihaz pilinin en az %50 seviyesinde veya şarja takılı olması gerekmektedir.

Kablosuz güncelleme cihazın Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme bölümünden başlatılabilir.
 

 

2. Alternatif : iTunes ile Güncelleme

Eğer cihazınızın versiyonu iOS 5+  değilse yada kablosuz güncellemeyi tercih etmiyorsanız bilgisayarınıza kuracağınız iTunes programı ile cihazınızın işletim sistemi güncelleyebilirsiniz.

Güncellemeye başlayabilmeniz için iTunes’unuzun  güncel versiyonun olması gerekiyor. Henüz güncellemediyseniz önce http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’u bilgisayarınıza kurun.

Cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından da iTunes’un üst menüsündeki iPhone/iPad/iPod  simgesine tıklayıp (resim 1), ekranda beliren “Güncellemeleri Denetle” (Check for Update) seçeneğine tıklıyoruz.
 

iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 7 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.

Download and Install” (İndir ve Yükle) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 500-700 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (İndirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza bağlı olarak  yaklaşık 1-2 saat sürebilmektedir.)

UYARI : Bazı antivirüs yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında  hataya sebep verebilmektedir. Güncelleme işlemi sırasında “Network Timeout” benzeri hata alırsanız antivirüs yazılımınızı geçici olarak kapatmanızda fayda olabilir.