iOS 5+ işletim sistemi nasıl yüklenir?

iOS 5′i cihazınıza yükleyebilmeniz için iTunes’unuzun  10.5 versiyonunda olması gerekiyor. Henüz güncellemediyseniz önce http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden güncel iTunes’u bilgisayarınıza kurun. iTunes, 10.5 versiyonu ile Türkçe arayüze de kavuştuğu için artık daha rahat kullanabilirsiniz.

iOS5 güncellemesi için de öncelikle iTunes üzerinden cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından da iTunes’un sol menüsündeki iPhone/iPad simgesine tıklayıp, sonra da  ekranda çıkan “Güncellemeleri Denetle” (Check for Update) seçeneğine tıklıyoruz.

Ardında da iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 5 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.

Download and Install” (İndir ve Yükle) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 400-600 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (İndirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza bağlı olarak  yaklaşık 1-2 saat sürebilmektedir.)

UYARI : Bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında  hataya sebep verebilmektedir. Güncelleme işlemi sırasunda “Network Timeout” benzeri hata alırsanız antivirus yazılımınızı geçici olarak kapatmanızda fayda olabilir.